Krekenos padeda veršeliams išgyventi
Visi užaugę kaime, auginantys galvijus ar besidomintys gyvulininkyste yra girdėję apie krekenas. Deja, jos ne visada tinkamai įvertinamos. Jų gamyba karvės organizme ir veršelio žindymas yra natūralus procesas – krekenos užtikrina, kad mažylis išgyventų. Aptarkime, kaip užtikrinti, kad naujagimiai veršeliai gautų krekenas ir kuo jos tokios svarbios.
Kas yra krekenos?
Krekenomis yra vadinamas pirmasis karvės pienas po veršiavimosi. Jis paprastai yra geltonas, riebus ir toks išlieka kelias pirmąsias veršelio gyvenimo dienas. Gamta taip sutvarkė, kad ką tik gimę veršeliai neturi imuniteto. Dėl to karvių priešpienis jiems yra gyvybiškai svarbus – jame yra bandai būdingų antikūnų. Jį geriant susiformuoja veršelių imunitetas, be to, karvių priešpienis suteikia mažyliams daug energijos. Rekomenduojama, kad pirmąją gyvenimo parą veršelis išgertų bent 6 litrus priešpienio, tačiau jis gali būti girdomas ir ilgiau.
Kuo krekenos skiriasi nuo pieno?
Galima sakyti, kad krekenos tam tikra prasme yra pienas, tačiau tai visiškai kitoks produktas. Visų pirma, skiriasi pieno ir krekenų sudėtis – pastarosiose net trečdalį sudaro sausosios medžiagos. Jose gausu imunoglobulinų, yra daugiau riebalų ir baltymų. Visa tai reikalinga veršeliui pirmosiomis gyvenimo dienomis, tačiau maždaug per pirmąsias tris jo gyvenimo paras mamos krekenos palengva virsta pienu.
Kodėl svarbu, kad veršelis gertų krekenas?
Ką tik gimusių veršelių organizmas gali lengvai absorbuoti antikūnus į savo kraujotakos sistemą – tai gamtos stebuklas, tad krekenos yra kaip tik tai, ko mažyliui reikia. Žarnynas maždaug pirmas tris dienas ar praleidžia imunoglobulinus, o vėliau jau blokuoja baltymus, todėl labai svarbu, kad priešpienis būtų prieinamas veršeliui nuo pirmųjų gyvenimo minučių.
Veršelis augs tvirtas ir stiprus, jei iš karto po gimimo gaus priešpienio, tad specialistai rekomenduoja karvę po veršiavimosi pamelžti. Karvės priešpienis pačios geriausios kokybės yra iš karto po veršiuko atsivedimo ir bėgant laikui greitai prastėja: palyginti su pirmuoju, priešpienis po 12 valandų turės net iki 40 proc. mažiau vertingų medžiagų.
Krekenų alternatyvos
Deja, ne visada nutinka taip, kad karvė gali aprūpinti veršelį reikalingu kiekiu kokybiškų krekenų. Tokiu atveju į gamtos procesą turi įsikišti žmogus – labai svarbu, kad veršelis kuo skubiau gautų krekenų ir įgytų imunitetą. Šiuo tikslu gali būti panaudojamos kitos karvės krekenos. Jos gali būti užšaldytos (taip krekenos išsaugo savo kokybę apie metus laiko) ir patiekiamos veršeliui atšildytos. Ūkininkai taip pat gali įsigyti džiovintų krekenų, kurios ruošiamos sumaišant su vandeniu. Sausos krekenos yra lengvai naudojamos ir pasižymi daugybe privalumų, jų turėtų turėti kiekvienas ūkininkas, laukiantis veršelio. Tokias krekenas rekomenduojama girdyti veršeliui pirmąsias tris jo gyvenimo dienas, vėliau jis galės maitintis karvės pienu.